Skaties.lv — Monitorings: Putina laikā politiskās represijas kļūst tikai plašākas un bargākas

Latvijas Saeimā otrdien viesojās no Krievijas emigrējušie politiskie trimdinieki, kas deputātiem prezentēja jaunāko monitoringu par politisko vajāšanu mūsdienu Krievijā. Tas liecina, ka tendences nav iepriecinošas – lai apspiestu Vladimira Putina pretiniekus, Krievijā tiek izmantotas aizvien jaunas metodes, tostarp opozīcijas aktīvistiem par dalību piketos tiek piespriesti milzu naudas sodi. Savukārt cietumos iespundētie demokrātijas aizstāvji tiek terorizēti un sisti.

Ziņojumu par politiskajām vajāšanām Krievijā sagatavojuši no Krievijas aizbēgušie, Latvijā mītošie politiskie trimdinieki. Viņi apvienojušies krievu emigrantu atbalsta asociācijā, kuras vadītājs ir vēsturnieks Dmitrijs Savins. Par Krievijas represīvo politiku Saeimas deputātiem viņš stāstīja arī pērn. Jaunākais ziņojums liecina, ka pēdējos mēnešos situācija mūsu kaimiņvalstī ir pasliktinājusies.“Katru dienu, katru mēnesi kaut kas notiek, mēs saskaramies ar spīdzināšanu, cietumos tiek iespundēti cilvēki no reliģiskajām organizācijām tikai par to, ka viņi iet lūgties. Mēs saskaramies ar mērķtiecīgu, aizvien pieaugošu politisko šantāžu,” norāda Savins.Ziņojumā uzsvērts, ka Krievijas varasiestādes cenšas iznīcināt ne tikai opozīciju, bet arī jebkādas citas neatkarīgas sabiedriskas un reliģiskas izpausmes. Turklāt vajāšanas kļūst aizvien plašākas un sistemātiskākas.

“Cilvēkus vārda tiešajā nozīmē noved līdz nabadzībai, viņu politiskā pārliecība viņus izputina. Kopš 2012. gada, kad Putins tika pārvēlēts, ik gadu tiek palielināti sodi par dalību protestos. Tikko protestā pret “Meduza” žurnālista aizturēšanu vienam no dalībniekiem piesprieda 2000 eiro lielu sodu. Gados vecākiem cilvēkiem tik lielas summas ir grūti samaksāt. Lai samaksātu sodu, viena no aktīvistēm pat pārdeva savu dzīvokli,” norāda Krievijas politiskais trimdinieks no Lietuvas Vsevolods Černozubs.

Saeimas deputātu interese par tikšanos ar Krievijas politiskajiem trimdiniekiem bija niecīga. Atnākušie gan ir vienisprātis, ka temats ir ļoti aktuāls.

“Katru reizi šīs situācijas nemazinās, un ir daudzi gadījumi, kas no reizes uz reizi notiek, un tie, protams, ir satraucoši, un mēs gribētu, lai cilvēktiesības un vārda brīvība tiktu ievērotas,” saka Saeimas deputāte Inese Voika (AP).

“Partijas nostāja ir tāda, ka mēs stingri nosodām Putina režīma īstenotās vēršanās pret pilsonisko sabiedrību Krievijā, bet atbalstām tos, ka vēlas pārmaiņas savā valstī, tiesiskumu, demokrātiju,” teic Saeimas deputāte Linda Ozola (JKP).

Atgādinām, ka jūnija sākumā Maskavā tika aizturēts Rīgā bāzētā krievu medija “Meduza” žurnālists Ivans Golunovs. Uz to reaģējot, gan Latvijā, gan Krievijā notika protesti, tostarp Maskavā gājiena laikā tika aizturēti vairāk nekā 400 cilvēku. Pagājušajā nedēļā Golunovs tika atbrīvots.