LĪVENA DIENA RĪGĀ

2023. gada 31. janvārī Rīgā, par godu Līvenas dienai, pēc Krievu pilsoniskās sabiedrības attīstības un Krievijas emigrantu atbalsta asociācijas (AREM) iniciatīvas notika ziedu nolikšana pie pieminekļa pirmajam Latvijas armijas virspavēlniekam Oskaram Kalpakam.

Ceremonijā piedalījās Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja vietnieks Juris Viļums, partijas “Par” biedri un AREM pārstāvji.

Līvena diena ir neoficiāli svētki, kas Latvijā tiek svinēti kopš 2019. gada, pieminot krievu brīvprātīgos, kuri kopā ar latviešu vienībām cīnījās Latvijas Neatkarības karā pret boļševismu. 1919. gadā no Liepājas Līvena vienība devās kopā ar O. Kalpaka bataljonu un citām karaspēka vienībām uz fronti, un, pieminot šo notikumu, 31. janvārī tiek atzīmēta Līvena diena.

Atšķirībā no dažiem citiem krievu militārajiem formējumiem, līveniši sākotnēji bija lojāli neatkarīgajai Latvijai. Vēlāk kņazs Anatolijs Līvens rakstīja:

«Vienība, kuru man bija liels gods komandēt no pirmās tās izveides dienas, ieņēma stingru nostāju būt lojalai faktiski, bet turpmāk arī juridiski neatkarīgai Latvijai. Neatkarības atzīšana vienības vadītājam uzlika zināmu morālu pienākumu neiejaukties Latvijas iekšlietās, vienīgi veicinot tās teritorijas atbrīvošanu no sarkanajiem. Šī robeža tika lojāli novilkta no sākuma līdz beigām, un tas izskaidro tās labās attiecības, kuras izveidojās starp krievu vienības štābu, Latvijas armijas štābu un toreizējo Latvijas Pagaidu valdību».