tv3.lv – Krievu emigrantu atbalsta organizācija brīdina par Kremļa aģentu tīklu Latvijā

Kopš pērnā gada februāra, kad sākās okupantu pilna apmēra iebrukums Ukrainā, Ārlietu ministrijas paspārnē izsniegts gandrīz pustūkstotis tā saukto humāno vīzu Krievijas pilsoņiem.

Par šo sistēmu trešdien sprieda Saeimā, pie kuras vērsusies organizācija, kas apvieno vairākus politiskos bēgļus no agresorvalsts. Izskan arī brīdinājums par joprojām pastāvošu Kremļa aģentu tīklu Latvijā.

Saeimas Ārlietu komisijas darba kārtībā trešdien bija sankciju apiešana, Latvijā darbojošos Krievijas pilsoņu loma tajā, kā arī tā saukto humāno vīzu un uzturēšanās atļauju izsniegšanas kārtība un kontrole.

Savs ziņojums par šiem tematiem Krievijas pilsoniskās sabiedrības veicināšanas un krievu emigrantu atbalsta asociācijai.

Organizācijas ieskatā sankcijām būtu jāpakļauj arī tās iestādes vai personas, kas bija iesaistītas Kremļa noziegumos vēl pirms Krimas aneksijas 2014. gadā, piemēram, Magņitska lietā, vēlēšanu viltošanā un kara sākšanā pret Gruziju.

Tāpat esot nepieciešamas precīzākas un caurskatāmākas procedūras, kādā valsts iestādes piešķir bēgļa statusu un vīzas. Patlaban par šo esot daudz neskaidrību.

Piemēram, mēs zinām, ka “zvaigznēm” no telekanāla “Doždj” varbūt jā. Reāliem disidentiem, kuri ļoti, ļoti vajadzīgs atbalsts un palīdzība – varbūt jā, varbūt nē. Vajadzētu detalizētus un konkrētus noteikumus.

Dmitrijs Savvins
Krievu emigrantu atbalsta asociācijas vadītājs

Saeimas komisija nolēma visus šos jautājumus tālāk iztirzāt prom no plašākas sabiedrības un mediju acīm.

Kamēr tika gaidītas slēgtās sēdes beigas, TV3 Ziņas organizācijas pārstāvjiem palūdza ziņojumu, kas nosūtīts Ārlietu komisijas deputātiem. Papildus tēzēm par sankciju un vīzu politiku nobeigumā uzskaitītas dažādas personas un organizācijas, ko autori raksturo kā Kremļa ietekmes aģentu tīklu Latvijā.

Krievu emigrantu atbalsta organizācijas ziņojumā detalizēti aprakstītas saites ar Kremli un Latviju Aleksejam Golubovičam un Genadijam Burcevam.

Paldies šai konkrētajai organizācijai, kas vērsa uzmanību uz to, ka Latvijā varbūt ne viss ir ideāli. Jāstrādā pie tā, lai sistēma būtu atstrādāta un nekādas Kremlim pietuvinātas personas nevarētu Latvijā uzturēties un nodarboties ar uzņēmējdarbību. Uzklausījām atbildīgās iestādes. Darām, ko varam, bet, protams, ir pilnveidojams lietas.

Juris Viļus (“Apvienotais saraksts”)
Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedrs

Ārlietu ministrijā nesaskata pamatu kādām izmaiņām humāno vīzu izsniegšanas procedūrās.

“Arī, ko nozīmē humāni apsvērumi… Šis regulējums ir uzskatāms par optimālu. Ir ļoti svarīgi uz šo raudzīties kā izņēmuma gadījumiem, kuri katrs izskatīti individuāli. Ārkārtīgi augsta līmeņa smagiem morāliem pārdzīvojumiem, apdraudējumu personas drošībai, dzīvībai, fiziskas sāpes, vajāšana,” norāda Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Gunda Reire.

Kopš pērnā gada februāra Latvijas pārstāvniecībās ārvalstīs Krievijas pilsoņiem izsniegta 481 šāda veida ieceļošanas atļauja.

Oriģināls raksts un video uz zinas.tv3.lv