Sarkanā terora un padomju nometņu upuru piemiņas diena Rīgā
5. septembri kā sarkanā terora un padomju nometņu upuru piemiņas dienu pirmo reizi atzīmēja politieslodzītie Permā, 1972. gadā, pieminot 1918. gada 5.septembrī pieņemto lēmumu “Par sarkano teroru”. Komunisma pretinieku iedibināto tradīciju Rīgā turpina Krievu pilsoniskās sabiedrības veicināšanas un krievu emigrantu atbalsta asociācija (AREM) kopš 2018. gada.
5. septembrī Rīgā bēdīgi slavenajā Stūra mājā – bijušajā VDK rezidencē – notika tikšanās un tradicionāls piemiņas pasākums. Tāpat kā iepriekšējos gados, piemiņas pasākums notika saskaņā ar politieslodzīto nometnēs iedibināto tradīciju: uz balta audekla, kas nolikts piemiņas plāksnes priekšā, tika novietotas iedegtas sveces, katra no kurām simbolizēja no komunistu genocīda cietušo tautu. Šogad 5. septembra pasākumā piedalījās baltkrievu diasporas pārstāvji no Baltkrievu nama Ukrainā.
6. septembrī (pirmajā darba dienā pēc 5.09) pēc Jaunās konservatīvās partijas (JKP) frakcijas Rīgas domē un AREM iniciatīvas notika Sarkanā terora un padomju nometņu upuru piemiņas dienai veltītā sanāksme. Tajā piedalījās Rīgas vicemērs Linda Ozola, JKP frakcijas vadītājs LR Saeimā Juris Jurašs, Saeimas darba grupas par sadarbību ar Krievijas pilsonisko sabiedrību vadītājs Uldis Budriķis, Rīgas domes deputāti Jānis Ozols un Dāvis Stalts, politologs, tautas pārstāvis Saeimas XII sasaukumā no partijas “Vienotība” Veiko Spolītis. Sanāksmei pievienojās arī ASV vēstniecības Latvijā politikas un ekonomikas jautājumu padomnieks Deivids Svālijs.
Sanāksmes laikā pazīstamais latvijas vēsturnieks Andrejs Gusačenko sniedza ziņojumu par represijām pret krievu kopienu pirmās padomju okupācijas gados, pēc tam tika demonstrēta filma “Terora ceļā …”, kas stāsta par komunistu genocīdu pret krievu tautu (2018. gadā filmu izlaida AREM).
Noslēgumā sapulces dalībnieki nolika ziedus pie memoriāla “Vēstures taktīla” un iededza sveces, atkārtojot ceremoniju, kas notika iepriekšējā dienā, 5. septembrī, pie Stūra mājas.
Jāatzīmē, ka pirmo reizi vēsturē Sarkanā terora upuru un padomju nometņu upuru piemiņas diena tika svinēta, oficiāli piedaloties Rīgas pilsētas vadībai, Saeimas deputātiem un diplomātiskā korpusa pārstāvjiem.